- 14.8.2017
15.9.2016 • Výsadkáři 43. výsadkového praporu nafotili spolu s uměleckým fotografem Stanislavem Peterou charitativní kalendář na rok 2017 k 70. výročí výsadkového vojska. Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře půjde ve prospěch Vojenského fondu solidarity.
Stanislav Petera je mezi fotografy pojmem, a když minulý rok nafotil bez nároku na honorář mimořádně úspěšný kalendář pro Národní protidrogovou centrálu, přičemž výtěžek z jeho prodeje byl poukázán na Nadaci policistů a hasičů, nemohl tento počin uniknout pozornosti chrudimských výsadkářů. Vzhledem k blížícímu se 70. výročí výsadkového vojska se příležitost přímo nabízela a tak vnikl plán na charitativní kalendář pro Vojenský fond solidarity s tématikou příběhového kalendáře s tématikou operace výsadkové jednotky.
Úvodní fotografie v kalendáři
„Focení bylo rozsáhlé, výsadkáři jsou univerzální bojovníci, takže fotky vznikaly na souši, na vodě, pod vodou. Fotili jsme z vojenského letadla i dronu, a to v průběhu několika dní. S průzkumem lokací a postprodukcí mi projekt, spolu s retušérem Jiřím Kubíkem, zabral víc než půl roku. Ale stálo to za to. Jak říkám, kalendář jsem fotil jako poděkování a vyjádření obdivu všem vojákům, kteří nasazují životy a zdraví, abychom my ostatní nemuseli,“ říká fotograf Stanislav Petera.
Focení na skalách, přehradě i z letounu C-295M CASA
Kalendář se fotil od února do června tohoto roku, a to, ač to podle některých fotografií nevypadá, celý na Chrudimsku. Je až neuvěřitelné, jaké lokace se dají najít na tak malém prostoru – letecký hangár 43. výsadkového praporu, skály na Škrovádu, bažiny a lesy na Podhůře, přehradní nádrž Seč, pardubické vojenské letiště – nic nebylo dál než půl hodiny cesty od kasáren chrudimských výsadkářů. A přece kalendář působí, jak z jiného světa. Je to samozřejmě dáno i tím, čím je Stanislav Petera ve fotografické komunitě proslulý – extenzivní postprodukcí, která zabere víc času než samotné focení.
„Z pohledu organizace bylo pro mne nejtěžší vytvořit podmínky pro focení fotografií z letové části operace, tedy na palubě letounu C-295M CASA. Jelikož je Standa civilista, tak pro vstup na palubu letícího letounu, ze kterého se provádějí padákové výsadky, musí dát souhlas samotný ministr obrany. Když se mi podařilo sehnat ten, tak jsem si řekl, že vše ostatní již zvládneme. Přeci jen kalendář k 70. výročí výsadkového vojska bez seskoků by vyzněl dost naprázdno,“ vysvětluje zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Ivo Zelinka.
Není model jako model
V kalendáři jsou zachyceni chrudimští výsadkáři a vzhledem k příběhu jsou hned z několika jednotek. Většinu tvoří výsadkáři 1. výsadkové roty, ale jsou doplněni o dvojici odstřelovačů ze skupiny odstřelovačů a dvojici potápěčů z průzkumného týmu. Fotograf se spolu se zástupcem velitele praporu snažili, aby zachycoval co možná nejširší paletu výzbroje a výstroje používanou výsadkáři, kterou civilní veřejnost zpravidla nezná a při plnění taktických činností, které jsou pro výsadkáře typické.
„Nejvíc vzpomínám na focení vůbec první fotografie kalendáře. Tu jsme fotili v polovině února v bažině na Podhůře. Ono se to nezdá, ale ta fotografie se fotila za rozbřesku skoro hodinu a půl. Což nebyl vzhledem k teplotě vody zrovna nejpříjemnější zážitek,“ směje se nadporučík Karel Karel, zástupce velitele 1. výsadkové roty.
„Když mi bylo řečeno, že se budou fotit i podvodní fotky, tak jsem si v duchu řekl, že to asi těžko. Naštěstí se ukázalo, že Standa je sám aktivní potápěč, takže pro něj nebyl problém nás při plnění úkolu fotit i v hloubce,“ říká uznale jeden z potápěčů Průzkumného týmu.
Kalendář pro dobrou věc
Kromě kalendáře se příslušníci 43. výsadkového praporu rozhodli ve spolupráci s tvůrčím týmem ve svém volném čase i k dalším aktivitám na podporu Vojenského fondu solidarity. Pro zájemce tak nabízí v civilním prostředí realizované tandemové seskoky či tělesnou přípravu formou CrossFit tréninku. Z nich výtěžek také poputuje do zmíněného fondu.
Další informace najdete na facebookových stránkách praporu.