Home page > Aktuality > Filmaři natáčeli v pražské posádce. Poděkovali 100 tisíci do Vojenského fondu solidarity

Filmaři natáčeli v pražské posádce. Poděkovali 100 tisíci do Vojenského fondu solidarity

V roce 2023 bude dokončen nový český film Nikdo mě nemá rád. Zajímavý je tím, že hlavní hrdinkou je profesionální vojákyně, snímek se natáčel v areálu Posádkového velitelství Praha v Dejvicích a zahráli si v něm skuteční vojáci.

Natáčení probíhalo letos v říjnu a listopadu. Protože si jeho režiséři, Tomáš Weinreb a Petr Kazda (mimochodem tvůrci životopisného dramatu Já, Olga Hepnarová), zakládali na autentičnosti, požádali velení posádky, aby mohli využít nejen prostory, ale zapojit do filmu i skutečné vojáky – příslušníky pražské posádky a Ústřední hudby AČR, která sídlí na stejné adrese.

Sto tisíc pro Vojenský fond solidarity jako odměna

„Protože natáčení probíhalo i během pracovní doby, naši příslušníci nemohli být za tuto činnost nijak honorováni. A tak filmový štáb přišel s myšlenkou poukázat sto tisíc korun Vojenskému fondu solidarity, což všichni vojáci okamžitě a velmi pozitivně kvitovali,“ vysvětluje velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Radek Šíba.

Točilo se nejen v pražské posádce, ale i na Čestném dvorci Národního památníku na Vítkově. A jak se filmařům spolupráce s Armádou ČR zamlouvala? „Pro náš film byla zásadní autenticita vojenského prostředí a precizní dovednosti vojáků při exhibici v kasárnách a na Vítkově. Toto nelze, jako jedna z mála věcí, nijak filmově nahradit,“ prozradil producent filmu Vojtěch Frič. Spolupráci s vojáky popsal jako vynikající, profesionální a velmi vřelou a poděkoval vrchnímu praporčíku útvaru, nadpraporčíku Pavlu Dubnovi, za odborný dohled a veliteli, plukovníku Radku Šíbovi, že měl odvahu pustit filmaře „do baráku“. „Celkově se jednalo o jednu z nejzajímavějších spoluprací, kterou jsme měli tu čest zažít a ještě jednou díky,“ popsal Frič.

První klapka tohoto melodramatu padla už v loňském roce a tvůrci v něm opět představují silný, drsný a osobitý příběh. Snímek vzniká v koprodukci České republiky, Slovenska, Francie a Švýcarska a má mezinárodní herecké obsazení. Přestože se projekt teprve dokončuje, podařilo se mu už nyní proniknout na filmový festival Berlinale. V programu této přehlídky by se mohl objevit v roce 2023.

Autor: mjr. Eva Cajthamlová

Foto: archiv Posádkového velitelství Praha a štábu filmu

Fotogalerie

Nahoru