Vojenský fond solidarity vloni pomohl 25 dětem a 9 rodinám v nouzi

titulka_12.jpg

Ve čtvrtek 16. září zhodnotila v Domě armády Praha předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová činnost fondu za rok 2020. V minulém roce věnoval fond 25 nezaopatřeným dětem z vojenských rodin vánoční finanční dar v celkové výši 475 000 Kč a finančně podpořil 9 vojenských rodin.

Vojenský fond solidarity poskytl v roce 2020 pomoc v celkové výši 1 074 000 Kč. Tuto částku tvořily finanční dary pro vojáky s rodinami, které postihlo těžké zranění, vážné onemocnění, náhlé úmrtí, živelní pohroma či nezaviněná finanční tíseň, a finanční dary pro nezaopatřené děti, které tragicky ztratily rodiče v souvislosti s výkonem služby. „I když peníze nevrátí zdraví ani život, jsme přesvědčeni o tom, že alespoň částečně jsme pomohli našim klientům v nejtěžším období jejich života. Upřímné poděkování patří tisícům dárců, kteří fond v roce 2020 finančně podpořili, a zcela tak naplnili význam motta našeho fondu: Díky vám můžeme pomáhat,“ zdůraznila generálka Šmerdová.

Do fondu přispěli v roce 2020 individuální a firemní dárci, organizace a sdružení celkem 2 150 dary. Fond evidoval 1 420 dárců, kteří přispívali pravidelně. Díky projektu dárcovských esemesek (DMS) v rámci Fóra dárců získal loni fond částku 9 146 Kč. V roce 2020 činily 80 % příspěvky od individuálních dárců, kteří přispěli např. vkladem na účet nebo formou DMS. Zbylých 20 % tvořily dary od firem.

Do fondu výrazně přispěli ministr, velvyslanec, druhoválečný veterán a rotný

Mezi individuálními dárci byli například ministr obrany Lubomír Metnar a velvyslanec ČR v Afghánistánu generálporučík v záloze Jiří Baloun. Přispívali i sami vojáci, například rotný Michal Petrlík ze 43. výsadkového pluku nebo válečný veterán generál Miloslav Masopust s manželkou Helenou.

Na podporu fondu se v roce 2020 uskutečnila řada sbírek a společenských, kulturních a sportovních akcí. Oproti předchozím rokům byl však jejich počet výrazně omezen kvůli pandemii koronaviru. V rámci podzimní resortní sbírky organizované při příležitosti Dne válečných veteránů se i v tomto náročném období podařilo vybrat rekordní částku 1 052 088 Kč. Mezi akce spojené se sbírkovou činností patřil například Běh pro válečné veterány, projekt Sparta vzdává hold, Military Death March či Bikers for Veterans.

V roce 2020 zaznamenal výtěžek Vojenského fondu solidarity opět rostoucí tendenci. V loňském roce měl fond k využití více než 18 mil. Kč. Generálka Šmerdová nicméně upozorňuje, že fond by měl být připraven pomoci s ohledem na počty vojáků z povolání a aktivních záložníků v resortu obrany.

Přestože do aktivit fondu vloni výrazně vstoupila omezení v souvislosti s pandemií covid-19, komunikace s dárci se podařila přenést do on-line prostředí a jejich štědrost následky omezení nepocítila. „Výrazně narostla rovněž poskytnutá finanční pomoc potřebným,“ zhodnotila generálka Šmerdová.

Od roku 2019 spolupracuje fond s firmou Mikov, která v rámci projektu Válečný veterán každý rok uvede na trh bojový nůž inspirovaný významnou vojenskou osobností či událostí z dějin armády. Novým partnerem fondu se v roce 2020 stal výrobce nožů ANV Knives, s. r. o., který vyrobil limitovanou edici nože věnovanou 73. tankovému praporu. Ke Dni válečných veteránů proběhla aukce unikátních hodinek Prim Orlík DLC – Věrni zůstaneme, které do dražby věnovala CZECHOSLOVAK GROUP, a. s. Fond tak získal 280 000 Kč.

V oblasti propagace spolupracuje fond s mnoha subjekty. Podepsal memoranda o spolupráci s Vojenskými lázeňskými a rekreačními zařízeními a Vojenskou zdravotní pojišťovnou ČR.

Kompletní info o činnosti Vojenského fondu solidarity naleznete ve výroční zprávě za rok 2020 zde:

https://www.fondsolidarity.army.cz/sites/fondsolidarity.army.cz/files/dokumenty/zakladni-stranka/264-21_vyrocni_zprava_vfs_2020.pdf

Text: pplk. Vlastimila Cyprisová

Foto: prap. Petr Dohnal

titulka_12.jpg

Fotogalerie

Poděkování minulým i současným hrdinům. Začíná sbírka pro válečné veterány

Vyspělost země se měří i podle toho, jak přistupuje ke svým padlým hrdinům. V roce 2024 u příležitosti Dne válečných veteránů představilo Ministerstvo obrany ČR novou podobu vlčího máku, který se stává jediným oficiálním národním symbolem podpory válečných veteránů.

Vlčí máky pomohly získat pro VFS rekordní částku na podporu našich vojáků, válečných veteránů a jejich rodin

Sečteno, podtrženo, v bance uloženo. Rekord byl pokořen.

VFS rozšiřuje svou pomoc pro vojáky, válečné veterány a jejich rodiny

Vojenský fond solidarity už více jak osm let pomáhá vojákům i jejich nejbližším, kteří se ocitli v těžké životní situaci.