Nový nůž Repetitor připomíná účast českých vojáků na Balkáně

20220526_132756.jpg

Za přítomnosti náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty, brigádní generálky Lenky Šmerdové, majora Romana Hippíka a zástupců firmy Mikov s. r. o. byl slavnostně představen nůž Repetitor, který připomíná účast našich vojáků na Balkáně. Název nože vybral sám generál Opata, který byl přímým účastníkem těchto misí. Součástí slavnostního odhalení bylo i předání šeku na 120 000 korun pro Vojenský fond solidarity, tedy část výtěžku z prodeje předešlého nože, který připomínal válku v Perském zálivu.Projekt „Válečný veterán“ spočívá ve vydávání speciálních edic nožů a připomíná novodobé zahraniční mise a významná armádní výročí. Část získaných finančních prostředků z každého prodaného kusu věnuje Mikov s. r. o. Vojenskému fondu solidarity. Tentokrát převzala brigádní generálka Lenka Šmerdová z rukou ředitele společnosti Mikov Karla Ježka šek na 120 000 korun z prodeje nožů Storm. „Velice si cením naší spolupráce. Za každým nožem stojí nejen skvělá práce a dlouhý vývoj majora Hippíka, ale i řada životních příběhů, připomínky hrdinství a odvahy,“ uvedla při převzetí šeku generálka Šmerdová.

Důvěra v naše schopnosti ze strany spojenců je obrovská

Projekt „Válečný veterán“ spočívá ve vydávání speciálních edic nožů a připomíná tak novodobé zahraniční mise a významná armádní výročí. Část získaných finančních prostředků z každého nože věnuje Mikov s. r. o. Vojenskému fondu solidarity, ne jinak tomu bylo i při nedávném odhalení nože Repetitor, kdy brigádní generálka Lenka Šmerdová převzala z rukou ředitele společnosti Mikov Karla Ježka šek na 120 000 korun z prodeje nožů Storm. „Velice si cením naší spolupráce. Za každým nožem stojí nejen skvělá práce a dlouhý vývoj pana majora Hippíka, ale i řada životních příběhů, připomínky hrdinství a odvahy,“ uvedla při převzetí šeku generálka Šmerdová.

„V době prvních operací na území bývalé Jugoslávie mělo minimum našich vojáků zkušenost ze zahraničí. Od té doby jsme se posunuli od mírových misí k bojovým a v roce 2022 jsme převzali velení mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku, výcvikové mise Evropské unie v Mali a také střežení vzdušného prostoru v Litvě. Ten progres je neskutečný. Důvěra v naše schopnosti je ze strany spojenců obrovská. V misi UNPROFOR jsem svoji službu v zahraničí začínal. Pro všechny z nás to byla obrovská škola. Pamatuji si na hodně kamarádů, událostí, krizových situací. Naučili jsme se zvládat strach nebo si naplno uvědomovat velitelskou odpovědnost za životy svých lidí. Dnes jsme součástí největší obranné aliance na světě. Připravujeme se na hrozby, které mohou přijít nečekaně a je potřeba je opravdu rychle vyřešit. Nikdo se ale nenarodí jako voják, musí postupně získávat zkušenosti a schopnosti při výcviku a později je použít v reálné bojové akci. Nejde to ničím nahradit a přínos operací na Balkáně je proto skutečně zásadní při naší cestě k profesionální armádě i pro morálku vojáků. Z kanceláře to mám pár kroků k naší galerii hrdinů, kterou postupně rozšiřujeme. Vždycky si u ní vzpomenu na ty, kteří v zahraničí pro svoji zemi obětovali to nejcennější. Také na dva kamarády, Luďka Zemana a Petra Valeše. Nikdy na ně nezapomenu. Po ostřelování se v srpnu 1995 nevrátili ze stanoviště T-23 Repetitor. Právě jim patří naše maximální úcta. Proto jsem navrhl, aby se přesně tak jmenoval nůž z edice Válečný veterán,“ uvedl k noži náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata, který si s hosty společně prohlédl také výstavu novodobých i historických nožů.

Autorem návrhu je major Roman Hippík

Stejně jako u předchozího projektu nože Storm i tentokrát se autor návrhů major Roman Hippík inspiroval chladnou zbraní, která je ve výzbroji naší armády již několik desetiletí a je spojena s její historií. V tomto případě se jedná o bodák k samopalu vz. 58. S bodákem se totiž setkali téměř všichni, kteří armádou prošli, ať už jako vojáci základní služby, nebo vojáci z povolání. Každý, kdo byl „kosou“ (jak se samopal slangově nazýval) vyzbrojen, věděl, jaká činnost s bodákem následovala po povelu „NA ZTEČ PŘIPRAVIT!“ Tato zbraň se tak na dlouhá desetiletí stala nedílnou součástí strážní a dozorčí služby, ale také pomůckou ke krácení si dlouhé chvíle při tréninku hodů do stromu nebo země. Na rozdíl od útočného nože vz. 75, který byl výsadou průzkumníků, výsadkářů a pilotů, měl bodák ve výzbroji každý voják.

Z každého prodaného kusu přispívá společnost MIKOV, s. r. o, na účet Vojenského fondu solidarity částkou 300 Kč.

Technicko-taktická data nože Repetitor:

Ocel použitá na výrobu nože: N690 kalena na tvrdost 58-60 HRC
Celková délka nože: 275 mm
Délka nože s pouzdrem: 320 mm
Délka čepele: 149 mm
Šířka čepele: 24 mm
Tloušťka čepele: 4,9 mm
Povrchová úprava čepele: Ceracote cobalt
Materiál ruček: Micarta červená
Cena: 5830,- vč. DPH

20220526_132756.jpg

Auto: Michal Voska

Fotogalerie

Poděkování minulým i současným hrdinům. Začíná sbírka pro válečné veterány

Vyspělost země se měří i podle toho, jak přistupuje ke svým padlým hrdinům. V roce 2024 u příležitosti Dne válečných veteránů představilo Ministerstvo obrany ČR novou podobu vlčího máku, který se stává jediným oficiálním národním symbolem podpory válečných veteránů.

Vlčí máky pomohly získat pro VFS rekordní částku na podporu našich vojáků, válečných veteránů a jejich rodin

Sečteno, podtrženo, v bance uloženo. Rekord byl pokořen.

VFS rozšiřuje svou pomoc pro vojáky, válečné veterány a jejich rodiny

Vojenský fond solidarity už více jak osm let pomáhá vojákům i jejich nejbližším, kteří se ocitli v těžké životní situaci.