Home page > Aktuality > Maková sbírka letos vynesla téměř dva miliony korun

Maková sbírka letos vynesla téměř dva miliony korun

Sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou pořádá Vojenský fond solidarity, vynesla bez necelých pěti tisíc dva miliony korun. Přispět mohli vojáci i civilní veřejnost po celé České republice od 21. října do 19. listopadu.

„Ze srdce děkuji všem, kteří se zapojili a podpořili Vojenský fond solidarity tak významnou měrou. Mám z toho obrovskou radost. Díky vám všem můžeme pomáhat,“ komentovala výši částky brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity. Oproti loňskému roku, kdy bylo vybráno 1 052 000 Kč, byl letošní výtěžek téměř dvojnásobný. „Potěšilo mě také, v jakém množství byly červené máky vidět mezi lidmi. Beru to nejen jako zájem o sbírku, ale i jako důkaz zvýšeného povědomí o vojácích a válečných veteránech,“ řekla generálka Šmerdová.

Příspěvek online, DMS nebo hotově do skoro 500 pokladniček

Letos podruhé do sbírky mohla přispívat kromě samotných vojáků také veřejnost - hotovostí do kasiček, online na účet Vojenského fondu solidarity, DMS zprávami nebo při akcích na podporu sbírky. Mezi takové akce patřily například aukce sportovních dresů, prodej limitovaných edic piva Veterán a kávy od firmy Ghost Coffee, akce na pražském náměstí Míru ke Dni válečných veteránů nebo tradiční koncert ke Dni válečných veteránů. „Velmi mne těší, že se do sbírky každým rokem zapojuje stále víc subjektů,“ konstatovala generálka Lenka Šmerdová. Po republice bylo distribuováno 487 pokladniček. Ty byly umístěny na vojenských útvarech, ve vojenských nemocnicích, komunitních centrech či divizích Vojenských lesů a statků. Zájemci je mohli najít také ve vojenských lázeňských a rekreačních zařízeních, na pobočkách Vojenské zdravotní pojišťovny či jednotách Československé obce legionářské, ale i na dalších místech.

Kasičky byly vidět

Další kasičky se objevily v Senátu a Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, na některých městských úřadech, provozovnách společností Starbucks, Timo, Koutný nebo čerpacích stanic EuroOil a jinde. Jako poděkování za věnovaný obnos pak přispěvatelé obdrželi symbol válečných veteránů - vlčí mák. Skoro 42 tisíc vlčích máků pro tuto sbírku pořídili sponzoři. Do sbírky přispívali vojáci v činné službě, aktivní záložáci i příslušníci Policie ČR. Se zajištěním a propagací sbírky pomáhali především vrchní praporčíci útvarů a vojenští kaplani. Ruku k dílu přiložili rekrutéři a příslušníci Posádkového velitelství Praha (pomohli zejména s distribucí kasiček mimo vojenské útvary), vojáci Hradní stráže a také příslušníci Vojenské policie.

Za dobu svého působení Vojenský fond solidarity pomohl 33 rodinám vojáků. Letos poskytl pomoc deseti vojákům a jejich rodinám a před letošními vánočními svátky podpořil 23 nezaopatřených dětí po vojácích z povolání, kteří zahynuli při plnění služební činnosti/výkonu služby.

Autor: plukovnice Magdalena Dvořáková

 

Fotogalerie

Nahoru