Koncertem v pražském Rudolfinu si resort připomenul válečné veterány

6.jpg
  • 12.11.2018
  • Tereza Stehlíková

Dvořákova síň pražského Rudolfina se ve čtvrtek 8. listopadu zaplnila slavnostními uniformami. V podání Ústřední hudby Armády ČR a dalších interpretů se zde uskutečnil koncert ke Dni válečných veteránů. Vedle druhoválečných a novodobých veteránů se ho za resort zúčastnili náměstkyně ministra obrany Alena Netolická a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata a další významní hosté z řad vojenské a civilní veřejnosti.

„Letošní rok se nese ve znamení oslav založení samostatného státu. Sto let ale uplynulo od další významné události: Připomínáme si den, kdy skončila první světová válka. Jako každá válka, i tato přinesla oběti na životech a poznamenala po celé generace lidské osudy rodin i jednotlivců. Den válečných veteránů je svátkem, kdy vzpomínáme na všechny vojáky, kteří padli či bojovali se zbraní v ruce v těchto konfliktech,“ zdůraznila v projevu Alena Netolická. „Naše účast v misích je pozitivně vnímána, oceňována a hodnocena i v mezinárodním měřítku. Bohužel i my přinášíme oběti. Letos jsme ztratili další čtyři muže, vojáky, veterány z Afghánistánu. Jejich násilná smrt byla pro všechny mimořádná událost, tragédie otřásla celým národem. Na druhou stranu nám připomněla, že naše svoboda a bezpečnost vůbec není samozřejmostí,“ podotkla.

Filmové melodie

Ve Dvořákově síni zazněly pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa a majorů Patrika Spinka a hlavního inspektora vojenských hudeb Slovenské republiky Borise Hokina skladby Johna Williamse, Jamese Hornera, Antonia Vivaldiho, Andrewa L. Webbera a dalších. Převážně filmové melodie navodily pro posluchače atmosféru spojenou s excelentními výtvory stříbrného plátna.

„V současné době se účastníme zahraničních operací v zemích zasažených válkou. Mnoho našich vojáků má statut novodobého válečného veterána. Stále se připomíná, že svoboda není zadarmo. A to ani v dnešní době. Všichni máme v živé paměti nedávné tragické události v Afghánistánu, kdy jsme přišli o čtyři vojáky. Jsem nesmírně rád, že naše pozvání na tento koncert přijala rodina Martina Marcina a Patrika Štěpánka,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata. „Vzpomínáme nejen na vojáky, kteří v Afghánistánu padli, ale i na ty, kteří tam byli zraněni. Jsem nesmírně rád, že někteří z nich se účastní tohoto koncertu. Chtěl bych vás ujistit, že na všechny tyto vojáky vzpomínáme a budeme na ně myslet. A to stejně, jako na československé legionáře a vojáky, kteří padli za druhé světové války,“ dodal.

Budoucnost patří mládí

Jako vokální sólisté se představili vítěz druhého ročníku soutěže Česko hledá superstar Vlastimil Horváth a operní pěvkyně Lucie Silkenová. Koncertní vystoupení doplnil Kühnův dětský sbor, dětský dívčí pěvecký sbor Mariella a královéhradecký chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri. Tato volba rozhodně nebyla náhodná. Autoři koncertu tak právě při příležitosti stého výročí vzniku Československa chtěli symbolicky ukázat, že budoucnost naší země patří mládí.

Koncertem provázel oblíbený televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík. Ústřední hudba AČR a Vojenský umělecký soubor Ondráš využili této příležitosti k tomu, aby předali finanční dary Vojenskému fondu solidarity.

Koncert již tradičně uzavřela závěrečná skladba Jaromíra Vejvody Škoda lásky, do jejíž interpretace se zapojila nejen Ústřední hudba AČR, všechny dětské sbory a sólisté, ale i návštěvníci koncertu.

Autor: Vladimír Marek

Foto: Radko Janata, Marie Křížová

6.jpg

Fotogalerie