Home page > Aktuality > Další ročník Běhu pro válečné veterány je tu!

Další ročník Běhu pro válečné veterány je tu!

Již pátým rokem organizují vojáci z 22. základny vrtulníkového letectva charitativní projekt „Běh pro válečné veterány okolo republiky“. Letošní ročník bude symbolicky zahájen v neděli 8. května v 8 hodin a 5 minut, kdy necelé dvě desítky běžců z vrtulníkové základny odstartují ve Slavonicích a svůj stokilometrový úsek po státních hranicích ukončí v Hevlíně. Akce se může individuálně zúčastnit každý, kdo rád vyběhne na podporu charitativního projektu věnovaného našim vojákům a jejich rodinám v těžké životní situaci. Snahou organizátorů je rovněž oslovit českou společnost a připomenout osudy všech statečných mužů a žen, kteří za vlast položili svůj život.

Myšlenka organizovat Běh pro válečné veterány vznikla na jednotce předsunutých leteckých návodčí u 22. základny vrtulníkového letectva při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa. Dvacítka běžců tehdy zdolala trasu dlouhou téměř sedm set kilometrů napříč celou republikou – od Aše až po Jablunkov. Příslušníci vrtulníkové základny v Náměšti aktivně udržují památku vojáků, kteří bojovali za vlast a není jim lhostejný ani osud kamarádů a kolegů, kteří se potýkají s těžkým osudem. Před dvěma roky proto přišli s nápadem uspořádat celoresortní charitativní akci na podporu Vojenského fondu solidarity (VFS). Původně zamýšleli běžet po českých hranicích a štafetovým způsobem zdolat vzdálenost 1 800 km. Kvůli pandemii covidu-19 bohužel nebyl tento plán realizován a vojáci a příslušníci ostatních zařízení rezortu MO nakonec vyběhli ve svých domovských posádkách.

Loňský ročník byl plný rekordů. Přes tři tisícovky běžců z více než čtyřiceti útvarů a zařízení MO uběhlo vzdálenost 116 098 kilometrů, což je třikrát více než v roce 2020 a padesátkrát více než je délka hranic naší země. V rámci projektu se rovněž podařilo vyběhat prostřednictvím aplikace Nadace ČEZ Pomáhej pohybem příspěvek 100 000 Kč na podporu VFS. Celkový výtěžek z Běhu, který se podařilo získat pro fond, se vyšplhal na částku přesahující půl milionu korun.

Aplikaci Pomáhej pohybem budu moci běžci využít i v letošním ročníku. Běh je rovněž opět spojen s finanční sbírkou ve prospěch VFS. Za dobrovolný příspěvek mohou běžci z řad resortu MO získat pamětní náramek jako drobné poděkování za svou podporu. Celá akce potrvá až do 20. května 2022.

Fotogalerie

Nahoru