Home page > Aktuality > Charitativní dražba hodinek PRIM NEBEŠTÍ JEZDCI LE

Charitativní dražba hodinek PRIM NEBEŠTÍ JEZDCI LE

Nebeští jezdci budou zase pomáhat. Skupina Czechoslovak Group koupila hodinky ze zatím poslední limitované edice společnosti ELTON hodinářská nazvané PRIM NEBEŠTÍ JEZDCI LE a věnovala je do charitativní dražby, jejíž výtěžek podpoří činnost Vojenského fondu solidarity.

Hodinky, které se budou dražit, připomínají Richarda Husmanna, našeho nejmladšího člena RAF, který se za druhé světové války přímo účastnil Bitvy o Anglii, a zároveň spisovatele tvořícího pod pseudonymem Filip Jánský, který by letos oslavil 100. narozeniny. Na jeho literární tvorbu a jeho bezesporu nejslavnější dílo odkazuje i název hodinek a celé limitované edice Nebeští jezdci.

Symbolika pokračuje v počtu dostupných hodinek v této limitované edici, která čítá 164 kusů – reflektuje tak autorovo stoleté výročí a zároveň rok prvního vydání knihy Nebeští jezdci 1964. Toto významné literární dílo se během normalizace ztratilo z pultů a jeho filmové zpracování nebylo dovoleno promítat. Kniha, film a obecně všichni členové perutí RAF se stali pro tehdejší režim nežádoucími osobami.

Tyto hodinky proto vznikly jako potřeba připomenout jejich osud, a zároveň jako snaha o šíření poselství Nebeských jezdců dál. Jsou ručně sestaveny z téměř 140 dílků a pohání je mechanický strojek s ručním nátahem. Z korunky vystupuje třílistá vrtule letounu Vickers Wellington, uprostřed číselníku je odkaz na geodetické konstrukce typické právě pro tento bombardér.

Dýnko hodinek, po jehož obvodu se nachází vzkaz letcům, nese úryvek z knihy. Nad tímto textem se vznáší Alice, letoun, o němž se v knize píše, a autora s jeho životopisnými daty. Celkový vzhled hodinek je inspirován dobovými leteckými hodinkami. Řemínek je ručně šitý v dílně pana Matouše z Dobrušky.

Hodinky nejsou v balení samy. Doprovod jim dělá stejnojmenná kniha Filipa Jánského (Richarda Husmanna), vydaná speciálně jen pro tuto limitovanou edici. Nese stejné číslo jako hodinky a obsahuje stránku navíc. Jsou na ní slova člověka, který byl autorovi knihy nejblíž – jeho manželky Zuzany.

Dražba hodinek se uskuteční dne 27. 11. 2022 na Žofíně nebo on-line přes https://www.artslimit.com/. Provede ji již tradičně pražská Galerie KODL, kde můžete hodinky vidět také v rámci předaukční výstavy.

Fotogalerie

Nahoru