Běh pro válečné veterány okolo republiky

beh_novy_plakat_-_kopie3.jpg
  • 27.8.2020
  • Tereza Stehlíková

Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva „Biskajská“ patří mezi hrdé profesionály a srdcaře. Aktivně udržují památku našich válečných veteránů a není jim lhostejný ani osud vojenských kolegů a kamarádů, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Propojit tradici s pomocí druhým se rozhodli v rámci naprosto výjimečného celorepublikového projektu, který zorganizovali ve prospěch Vojenského fondu solidarity.

V letošním roce uplynulo 75 let od konce druhé světové války. Slavnostní nástupy a pietní akce, které jsou s touto významnou událostí tradičně spojeny, bohužel nebylo možné uspořádat kvůli celosvětové pandemii COVID-19. Hrdinství všech statečných mužů a žen, kteří položili své životy za naši svobodu, se proto příslušníci 22. zVrL rozhodli připomenout zorganizováním charitativní akce s názvem „Běh pro válečné veterány okolo republiky“. Současně oslaví i 80. výročí založení 311. československé bombardovací perutě RAF, k jejíž tradici se hrdě hlásí.

Slavnostní odstartování běhu je symbolicky naplánováno na pondělí 28. září 2020, kdy si připomínáme Den české státnosti. Celá trasa je vyměřena na úctyhodných 1800 kilometrů, a proto bude zhruba tisíci vojákům z téměř třiceti dalších útvarů AČR trvat minimálně týden, než štafetovým během dosáhnou cíle. Sbírka pro Vojenský fond solidarity byla na základně zahájena již 15. července.

Vojáci z Náměště pořádají speciální běhy na počest válečných veteránů již od roku 2018. Při příležitosti stého výročí vzniku samostatné československé republiky zorganizovali příslušníci jednotky předsunutých leteckých návodčích nultý ročník akce s názvem „Běh pro válečné veterány“ jako vzpomínku na tragédii mnohých dobrovolníků, kteří neváhali bojovat za svobodu našeho národa doma i v zahraničí. Dvacítka běžců tehdy zdolala za šedesát hodin trasu dlouhou téměř sedm set kilometrů napříč celou republikou, a to od Aše až po Jablunkov. Jejich cílem bylo oslovit veřejnost a připomenout statečnost všech válečných veteránů.

V započaté tradici vojáci pokračovali i v následujícím roce 2019 a stejně jako předchozí rok se po ukončení běhu setkali na vrtulníkové základně s některými raněnými válečnými veterány a pozůstalými rodinami vojáků, kteří padli v zahraničních operacích.

Symbolem akce Běh pro válečné veterány se stalo srdce ve tvaru připomínajícím plátek makového květu – srdce jako symbol rozhodnutí mladých mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli opustit své rodiny, aby se mohli do vlasti vrátit bojovat proti okupační moci. „Srdce však také vyjadřuje postoj dnešní generace vojáků, kteří na hrdinství svých předků nezapomněli. Uvnitř jsou dvě siluety – pilot a příslušník pozemního vojska. Oba hledí s pokorou do země jako výraz prodělaných útrap, které následovaly v Československu po ukončení druhé světové války. Toto období symbolizují dva ostnaté dráty, jeden překrývající oko infanteristy, který přeneseně vyjadřuje anonymitu a zapomnění statečných lidí, které se snažil komunistický režim vymazat z paměti národa,“ doplnil nprap. P. E.

Organizačnímu týmu v čele s vrchním praporčíkem 22. zVrL nprap. Adolfem Gothardem a nprap. P. E. přejeme mnoho zdaru k úspěšnému průběhu celé akce. Upřímně si vážíme tohoto originálního nápadu jak pomoci druhým a děkujeme za veškeré úsilí, které bylo do tohoto projektu vloženo.

Díky vám můžeme pomáhat.

beh_novy_plakat_-_kopie3.jpg

Fotogalerie