Z tisku: Když zemřou ve službě státu

a17a9353_2.jpg
  • 21.8.2018
  • Tereza Stehlíková

Pozůstalým rodinám významně pomáhají sbírky a fondy. Do hasičského a policejního posílá peníze velká část zaměstnanců.V roce 2014 zemřelo v Afghánistánu pět českých vojáků. Nedlouho nato založili jejich kolegové a kamrádi z armády Vojenský fond solidarity. Přispět do něj může kdokoliv a podle pravidel mají být peníze z něj určeny rodinám vojáků, které se ocitly v tíživé životní situaci.

Po tragické smrti trojice českých vojáků v afghánském Bagrámu před dvěma týdny tento fond vyhlásil mimořádnou sbírku. V pátek na jejím kontě bylo necelých osm milionů korun. Sbírka končí v srpnu a vybrané peníze se pak rozdělí přímo mezi rodiny. Spolu s odškodněním od státu peníze z fondu především pomáhají se splácením hypoték či jdou na vzdělání dětí.

"Lidský život Vám nikdo nevrátí. Finanční podpora je důležitá, ale rodiny velmi často oceňují věci navíc. To, že můžou mluvit s psychologem, kaplanem, ostatními vojáky," říká ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Teď se podle něj například mluví o tom, že by ministerstvo obrany obnovilo neformální předvánoční setkání, na nichž dříve rodiny dostávaly například poukaz na prodloužený víkend v armádních zařízeních.

"Odškodnění je nutné vnímat jako základní pomoc rodině, aby se vyrovnala se ztrátou živitele. V současnosti jej považuji za přiměřené, a co je pro mě důležité, je Vojenský fond solidarity, do něhož může každý přispět. Tyto soukromé příspěvky posilují civilně-vojenské vztahy," míní předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Text převzat z MF DNES (20. 8. 2018), autor: Dominika Hromková

a17a9353_2.jpg