S chrudimskými výsadkáři jsme běželi pro Vojenský fond solidarity

p1360030.jpg
  • 4.9.2018
  • Tereza Stehlíková

První zářijovou sobotu se v rámci oslav 71. výročí výsadkových vojsk usktečnil charitativní běh pro Vojenský fond solidarity, který již tradičně pořádají příslušníci 43. výsadkového praporu. Přes tzv. "průzkumácké" počasí se běhu zúčastnilo více než 200 nadšenců, pro které byl v cíli připraven bohatý program na chrudimském letišti. Reportáž z oslav 71. výročí výsadkových vojsk, jak je viděli a prožili sami výsadkáři, Vám přinášíme v našem článku."1. 9. 2018 proběhla oslava výsadkových jednotek, konkrétně 71. výročí vzniku výsadkových vojsk. Možná se ptáte, proč slavíme zrovna 71. výročí, není to kulaté, a dokonce ani půlkulaté výročí. 71 je číslo, které odkazuje na naši první výsadkovou jednotku 71. pěší prapor českosovenských parašutistů. Toto výročí však bylo spojeno s dalšími dvěmi akcemi našeho praporu, a to se Dnem otevřených dveří a charitativním během za padlé vojáky.

Tak tedy popořadě, celý porgram byl zahájen právě posledně zmiňovaným během. I přes nepřízeň počasí, které nás trápilo celý den, se charitativního běhu zúčastnilo přes 200 běžců, kteří absolvovali tříkilometrovou trať. Celý charitativní běh byl spojen se sbírkou, jejíž výtěžek bude věnován do Vojenského fondu solidarity. Rádi bychom zde poděkovali Charitě České republiky, konkrétně pobočce Chrudim, dobrovolníci této organozace vybírali od účastníků příspěvky do sbírky a mají lví podíl na tom, že do Vojenského fondu solidarity přibyde dalších 46.039,-Kč., které možná jednou využije někdo z nás nebo z našich kolegů z AČR, až to bude potřebovat nejvíce.   

Další součástí programu byl Den otevřených dveří u 43. výsadkového praporu. Jako již tradičně byl tento den konán na letišti Chrudim a návštěvníci zde mohli vidět veškerou výzbroj a techniku, která se u našeho praporu používá a že jí není málo :) Jak již bylo řečeno výše, tak nám počasí nepřálo, a proto letos nebyla k vidění letecká technika, a ani ukázky seskoků nebylo možné uskutečnit, tedy kromě seskoku nadšenců na historických padácích a před těmi klobouk dolů, protože skákat na takových padácích do mraků, chce opravdu odvahu. Snad jen slabou náplastí byl přelet našich stíhacích letounů JAS 39 Gripen, letounu C-295M CASA a letounu L-410. Ale i přesto mohli letos diváci vidět ukázku naší práce v podobě přepadu objektu a ukázky boje zblízka.

Velmi důležitou součástí byla však oslava 71. výročí vzniku výsadkových vojsk. Na tuto událost se sešlo mnoho bývalých i současných vojáků, kteří prošli výsadkovými jednotkami, ať u nás, nebo na Slovensku. Zároveň se sešla i velká spousta významných hostů, za všechny můžeme jmenovat náčelníka Generálního štábu genpor. Aleše Opatu, arm.gen. Petra Pavla, velitele 4. brigády rychlého nasazení plk. Romana Náhončíka, dále nás poctili svou návštěvou i bývalí generálové AČR, generál MIroslav Žižka, generál Josef Prokš, generál František Štěpánek, ale i političtí představitelé Ing. Jan Řehounek nebo starosta města Chrudim Petr Řezníček. Atmosféra celého setkání byla vřelá a někdy i celkem hlasitá :) Během nástupu, který se konal, bylo uděleno i několik ocenění. Šest příslušníků praporu (ano, víme, že pplk. Zelinka už není příslušníkem praporu, ale tak nějak ho k sobě pořád počítáme), bylo oceněno organizací Bayerischer Militär Orden za pomoc rodinám po padlých příslušnících 43. vpr v Afghánistánu, během mise ISAF 2014. A byly zde oceněny tři lékařky, které jednomu z našich vojáků zachránily život při dopravní nehodě, které se staly svědky. Tyto lékařky byly oceněny pamětní medailí 43. výsadkového praporu. A co bylo po nástupu? Bujaré veselí, vzpomínání na staré časy, hlavně se však všude vznášel duch sounáležitosti v bratsrtvu výsadkářů."

Zdroj: Facebook 43. vpr

Fotografie: plk.gšt. Eduard Stehlík

p1360030.jpg

Fotogalerie