Projekt „Sparta vzdává hold“ pomáhá těm, kteří za nás slouží

fb_i.jpg
  • 17.2.2020
  • Tereza Stehlíková

V neděli 16. února proběhl jedenáctý ročník oblíbené akce, která je již tradičně spojena s charitativní činností. Před zaplněnou O2 arenou nastoupili ve speciálních dresech domácí hokejisté Sparty proti svým soupeřům z Karlových Varů. Výtěžek z dobročinné aukce těchto dresů společně s vybraným vstupným poputuje na konto Vojenského fondu solidarity, Nadace policistů a hasičů a Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.

Pro hokejové fanoušky byl již od 13:00 hodin připraven tematický doprovodný program v Galerii Harfa, kde byly připraveny stánky Armády ČR a jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. Zvídaví návštěvníci si mohli prohlédnout průzkumné lehké obrněné vozidlo IVECO a vůz Land Rover Defender 130 Kajman 43. výsadkového praporu Chrudim. K vidění byla i další technika hasičů, policistů a záchranářů. Kromě stánku armádních náborářů na místě nechyběl stánek projektu POKOS, kde si zájemci mohli vyzkoušet, kolik toho vědí o našich ozbrojených silách či Severoatlantické alianci. Pro děti byla připravena celá řada kvízů i odměn.

Vlastnímu hokejovému utkání předcházel slavnostní ceremoniál, během něhož organizátoři vzdali hold čtyřem legendám české kriminalistiky – kpt. Janu Štočkovi, plk. Josefu Marešovi, plk. Jiřímu Markovičovi a pplk. Josefu Lottesovi. Přítomným zástupcům charitativních organizací byl poté předán symbolický šek na částku 540 000 Kč. Díky této skvělé akci tak do Vojenského fondu solidarity poputuje krásných 180 000 Kč, které budou použity na podporu vojáků a jejich rodin ocitnuvších se v těžké životní situaci. „Je mi velikou ctí převzít za Vojenský fond solidarity tento šek. Velice si toho vážím. Tento krok Sparta učinila již pojedenácté a patří jí za to obrovský dík. Rovněž mě velice těší nejen zájem diváků o vystavenou vojenskou techniku, ale i o službu v armádě," uvedla brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně výboru fondu.

Celkově jedenáctý ročník akce „Sparta vzdává hold“ završili sparťané výhrou 6:3. Na zápas byli za symbolickou cenu pozváni i příslušníci armády, policie, hasičů a záchranné služby, kteří společně se skalními hokejovými fanoušky vytvořili skvělou atmosféru. Utkání sledovalo více než 15 000 diváků.  

https://www.youtube.com/watch?v=HIYVdZlKpOY&list=PLyJXPbDa19_c_DHErZSqD4I-uvom3JAD5&fbclid=IwAR2zuwv6xuGwl0ZydJrkZ-xG5XX-D2rB-K16dFxEQvHKVxQnjiLI-dIYDQQ

Výhru domácích podpořil dvěma góly útočník David Dvořáček, jenž charitativní projekt ocenil těmito slovy: „Přijde mi super, že vzdáváme hold záchranným složkám. Být součástí takovéto akce je zážitek.“

https://www.youtube.com/watch?v=EnZXjK0_rPY

Vojenský fond solidarity děkuje organizátorům této výjimečné sportovní akce za dlouhodobou podporu, stejně jako všem dobrovolným dárcům, kteří se podíleli na celkové vybrané částce přesahující půl milionu korun. Vaší nezištné pomoci si nesmírně vážíme.

Díky vám můžeme pomáhat.

Osobní medailonky čtyř legend české kriminalistiky:

Kapitán Jan Štoček

U pražské mordparty strávil dlouhých třicet let. Za své působení byl v roce 2012 uveden do policejní síně slávy. V devadesátých letech výrazně přispěl k rozkrytí tzv. orlických vražd. Mezi jeho nejznámější případy patří také zmizení devítileté Aničky nebo zatčení sériového vraha Ivana Roubala. Dodnes u závažných případů ohledává místa činu a vyslýchá svědky.

Plukovník Josef Mareš

Jeho policejní kariéra trvala třicet let, velkou část z ní strávil jako vyšetřovatel a později i jako vedoucí pražského oddělení vražd. Mimo jiné pomohl objasnit vraždu manželky Ivana Jonáka, majitele pražského klubu Discoland Sylvie. Policejní řady opustil tento velký fanoušek Sparty na konci minulého roku. Josef Mareš byl jedním ze spoluautorů úspěšného seriálu Případy 1. oddělení.

Plukovník Jiří Markovič

Pomohl dopadnout spartakiádního vraha či sériového zabijáka a kanibala Ladislava Hojera. Za pětatřicet let u policie, do jejíž řad vstoupil v roce 1964, získal spoustu zkušeností, které od roku 1986 jako šéf rád předával dál – třeba právě Josefu Marešovi. Do policejního důchodu odešel v roce 1999. Po konci své kariéry vydal dvě knihy.

Podplukovník Josef Lottes

U policie začínal v roce 1973 jako běžný pochůzkář, ale vypracoval se až na pozici šéfa pražského oddělení vražd, kde svou kariéru v roce 2017 ukončil. Během 44 let pracoval na více než tisícovce případů, z nichž se mu spolu s jeho týmem podařilo objasnit devadesát procent. V roce 2013 se podílel na založení zvláštního vyšetřovacího týmu Tempus, který se zabývá starými nevyřešenými případy.

https://www.youtube.com/watch?v=HIYVdZlKpOY

Foto: Facebook HC Sparta Praha a Michal Voska

fb_i.jpg

Fotogalerie