Home page > Aktuality > Novinka od firmy Mikov: Storm podpoří Vojenský fond solidarity

Novinka od firmy Mikov: Storm podpoří Vojenský fond solidarity

Cílem společného projektu Vojenského fondu solidarity a firmy Mikov s názvem Válečný veterán je představit každý rok jeden nůž, který připomene novodobé zahraniční mise české armády. Prvním ze série je nůž Storm, který je věnován operaci Pouštní bouře. Na Generálním štábu AČR v Praze byl ve čtvrtek představen armádnímu generálovi Aleši Opatovi a brigádní generálce Lence Šmerdové.

Na designu nože se podíleli spolu se zaměstnanci firmy Mikov také major Roman Hippík, vedoucí instruktor boje zblízka Armády ČR, který se na boj nožem specializuje a Zbyněk Zedníček. Inspirací jim byly především prožitky a vzpomínky veteránů z této mise. A aby bylo propojení úplné, 300 korun z každého prodaného kusu, který je číslovaný, nikoliv limitovaný, půjde na účet Vojenského fondu solidarity.

„Vaše tradice výroby nožů v Mikulášovicích je úžasná a já si nesmírně vážím dlouholeté spolupráce s armádou," uvedl během setkání náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata. 

„Velice mě těší spolupráce s firmou Mikov, díky níž Vojenský fond solidarity získá 300 korun z každého prodaného kusu a pomůže tak potřebným. Nůž Storm je první takovou vlaštovkou celého projektu. Spojení armády a nožů Mikov ale trvá již dlouho – příkladem je i legendární nůž UTON," doplnila brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity.

Spojení dějin a legendárního UTONu

Spojit vývoj a výrobu nové chladné zbraně s konkrétní dějinnou událostí bylo skutečnou výzvou. Autoři se rozhodli připomínat odkaz vojáků, kteří v novodobé historii jako první plnili úkoly daleko od domova a zanechali zde nesmazatelnou stopu. I proto je tvar nože částečně inspirován českým útočným nožem vz. 75 (UTON), který měli vojáci v misi u sebe. Podoba nože částečně odkazuje i na tvary letounů technologie Stealth, které byly v operaci Pouštní bouře poprvé použity.

Modulární pouzdro, číslování a certifikát

Každý nůž je opatřen značkami tvůrce a výrobce, pořadovým číslem a rokem výroby. Na čelní straně pochvy je vygravírován rukávový znak jednotky používaný v roce 1990–1991. Součástí balení každého nože bude i informační brožura s úvodním slovem náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty, která vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha.

Veškeré informace k noži Storm najdete zde: https://www.mikov.cz/z36196-nuz-storm

autor: Michal Voska

 

Fotogalerie

Nahoru