Home page > Aktuality > Charitativní Běh pro válečné veterány okolo republiky 2020 vynesl přes čtvrt milionu korun

Charitativní Běh pro válečné veterány okolo republiky 2020 vynesl přes čtvrt milionu korun

Přes dva tisíce vojáků z 33 útvarů a zařízení resortu obrany uběhlo 35 666 kilometrů a spolu s dobrovolníky z řad veřejnosti nasbírali dalších 180 tisíc bodů na aplikaci ČEZ „Pomáhej pohybem“. Za dva týdny vojáci a dobrovolníci „vyběhali“ na účet Vojenského fondu solidarity více než čtvrt milionu korun. V pondělí doběhl poslední běžec.

Skoro 20x kolem republiky pro dobrou věc

Charitativní běh na podporu válečných veteránů a Vojenského fondu solidarity začal ve 12.00 hodin 28. září v den České státnosti. Minulou nedělní půlnocí byl běh ukončen. Původní záměr organizátorů bylo symbolicky běžet po českých hranicích a uběhnout štafetově 1 800 km. Kvůli koronaviru však z původního plánu sešlo. „Nechtěli jsme to vzdát. Stálo nás to hodně úsilí a tak jsme hledali řešení,“ uvedl jeden z organizátorů běhu nadpraporčík Pavel Eigl z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Běh plánovali ve spolupráci s vrchními praporčíky útvarů poslední půlrok. Vojáci nakonec opravdu vyběhli v daný termín, ale ve svých domovských útvarech a jejich okolí. Za sedm dnů nakonec cílový počet kilometrů k překvapení snad všech překonali skoro 20krát. Průměr na jednoho běžce (vojáka) bylo skoro 18 kilometrů, někteří uběhli i 100 kilometrů za týden.

Jsme jeden tým

Pilotní projekt běhu zahájili předsunutí letečtí návodčí z 22. základny vrtulníkového letectva již před dvěma lety. „Ozvala se nám spousta kolegů, kteří se chtěli také zúčastnit, proto vznikl tento projekt. Letos jejich nápad limitovala hygienická opatření, ale ambice neomezila. „Účastníci běhu, a to nejen běžci, měli možnost zakoupit náramek s logem běhu a tím podpořit Vojenský fond solidarity. Vybrali jsme zatím přes 163 500 korun. A ještě stále sčítáme výtěžky, jak nám je posílají z útvarů. Do této sumy také nejsou započítány peníze, které účastníci poslali přímo na konto VFS,“ komentuje výtěžek nadpraporčík Eigl.

Patronát nad během převzala předsedkyně Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová, která se sama zúčastnila. „Akci podpořili velitelé pozemních i vzdušných sil, Hradní stráže i jednotliví velitelé útvarů a zařízení. Za velení armády běh podpořili vrchní praporčík armády a zástupce náčelníka generálního štábu. Oslovila mě kombinace sportu a charity, ale hlavně nadšení běžců. Bylo úžasné zažít ten pocit. Účastníci běhu udělali něco jak pro sebe, tak pro druhé. Tento běh má jen samé vítěze,“ uvedla generálka Šmerdová a dodala: „Do fondu přispívá stále více lidí. Pro mě je osobně důležité, že sami vojáci hledají způsoby, jak víc přispívat. Jsme jeden tým a pomáháme si. Všem organizátorům i běžcům patří velké poděkování.“

Pomáhej pohybem

Projekt charitativního běhu podpořil také ČEZ, který na aplikaci Pomáhej pohybem prezentoval "Běh pro válečné veterány". Cílem bylo naběhat 180 tisíc bodů, aby ČEZ věnoval 100 000,- korun a to ve 30 dnech. Za dvanáct dnů byl cíl splněn. Běželi rodinní příslušníci vojáků, kamarádi a všichni, kdo chtěli pomoct.

Nadační příspěvek navýší vánoční finanční dar každoročně poskytovaný Vojenským fondem solidarity nezaopatřeným dětem vojáků, kteří zahynuli při výkonu služby v České republice nebo v zahraničí.

„Je to parádní pocit a nečekal jsem, že to vzbudí tak obrovský zájem jak z řad vojáků, tak i civilistů. Mám z toho opravdu upřímnou radost, že se nás v takto těžké době tolik semklo. Je důležité se vzájemně podporovat, ať symbolicky zaběhnutím několika kilometrů pro dobou věc nebo konkrétně finančním příspěvkem,“ říká Eigl a děkuje všem, kteří Běh pro válečné veterány okolo republiky podpořili a speciálně nadpraporčíku Adolfu Gothardovi za obrovskou pomoc při organizaci. „Byl bych velmi rád, kdyby se nám tímto projektem podařilo motivovat více pravidelných přispěvatelů do Vojenského fondu solidarity. Další ročník běhu bude pro nás velká výzva, ale máme hlavu plnou dalších nápadů,“ dodává nadpraporčík Eigl.

Autor: plk. Magdalena Dvořáková

 

 

Fotogalerie

Nahoru