Home page > Aktuality > 990 Kč z každého prodaného nože, celkem 40 tisíc od ANV Knives pro Vojenský fond solidarity

990 Kč z každého prodaného nože, celkem 40 tisíc od ANV Knives pro Vojenský fond solidarity

Vojenský fond solidarity se těší stále větší oblibě. Příspěvky, které do něj vkládají jednotlivci i firmy, pomáhají v těžkých životních situacích. V budově Generálního štábu AČR převzala brigádní generálka Lenka Šmerdová z rukou zástupců společnosti ANV Knives šek na 40 000 korun – příspěvek za prodej čtyřiceti nožů, které společnost vyrobila pro 73. tankový prapor.

„Pomáháme tam, kde je třeba. Vojenský fond solidarity byl založen na podporu vojáků a jejich blízkých, kteří se ocitnou v těžkých životních situacích. Jsem velice ráda, že nám přispěla další společnost, která navíc vyrobila nože pro vojáky tankového praporu a z omezené série, která byla určena pro veřejnost, firma darovala 990 korun z každého prodaného nože,“ uvedla brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Společnost ANV Knives vyrobila sérii nožů pro 73. tankový prapor na základě objednávky velitele praporu podplukovníka Víta Ducháčka. Každý nůž je signován a je k němu dodáván průkaz odkazující na dřívější průkazy k řízení tanku. Vyjma nožů pro vojáky, které si vojáci hradí z vlastních peněz, se firma rozhodla udělat i sérii čtyřiceti nožů, které si mohla zakoupit veřejnost. Z každého prodaného kusu putoval příspěvek do fondu, přičemž u každého nože byl přiložen certifikát o pomoci fondu.

„V návrhu nože jsme chtěli podtrhnout dobře známé prvky tanku T72, v páteři nože vidíme přísně rovnou horní plochu korby tanku, přední falešné ostří pro nás ztělesňuje sekeru, tedy přední pancéřovou část tanku a nakonec samotné ostří kopíruje stejnou křivku jako vana korby v prostoru pod řidičem tanku,” uvedl četař Petr Stach a rotmistr Petr Knot ze 73. tankového praporu. Z této myšlenky se zrodil za pomoci majora Romana Hippíka, vedoucího instruktora boje zblízka Armády ČR, který se na boj nožem a konstrukci a návrhy nožů specializuje, výsledný nůž M73 Kontos.

Autor: Michal Voska

Foto: prap. Petr Dohnal

Fotogalerie

Nahoru