Home page > Aktuality > 41. mechanizovaný prapor má své hrdiny a srdcaře

41. mechanizovaný prapor má své hrdiny a srdcaře

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata ocenil v úterý 10. listopadu plaketou za Záchranu lidského života a certifikátem Laudi Memorabilis desátníky Lukáše Humlíčka a Radka Klečatského. Na následném setkání s předsedkyní výboru VFS vojáci předali brigádní generálce Lence Šmerdové svůj symbolický šek za účast na Běhu pro válečné veterány.

„Cením si toho, že dokážete při krizových situacích pohotově reagovat a nejste lhostejní. Jsem rád, že jste využili svoje zkušenosti z výcviku i reálného nasazení,“ zhodnotil generál Opata. Příslušníci minometné baterie 41. mechanizovaného praporu ze Žatce pomáhali při vážné dopravní nehodě převráceného kamionu, která se stala v srpnu u obce Žďár u Jesenice.

„Právě jsme byli na cestě do kurzu Musado, když jsme uviděli u silnice převrácený kamion. Zastavili jsme a okamžitě vytáhli řidiče z vozidla, provedli jsme prvotní ošetření a zavolali záchrannou službu. Také jsme se podíleli na řízení provozu,“ popsal desátník Radek Klečatský. Stav řidiče byl natolik vážný, že nakonec musel být přivolán vrtulník.

Oběma vojákům určitě pomohly jejich zkušenosti z výcviku, absolvovali kurz první pomoci v polních podmínkách CLS (Combat Live Saver). Oba byli také nasazeni v zahraniční operaci v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP v Litvě.

„Za hrdinu se nepovažuji, myslím, že je občanskou povinností poskytnout první pomoc. I když pro některé občany, jak jsme se mohli přesvědčit na vlastní kůži, to není samozřejmostí,“ uzavřel desátník Lukáš Humlíček.

Na své vojáky je určitě hrdý i vrchní praporčík žateckého praporu, praporčík František Němec, který oceněné na Generálním štábu doprovázel. Jejich cesta do Prahy měla totiž ještě jeden cíl – a to osobní předání symbolického šeku na částku 22 000 Kč, kterou se jim podařilo získat v rámci akce Běh pro válečné veterány. „Příslušníci 41. mechanizovaného praporu patří dlouhodobě mezi výrazné podporovatele Vojenského fondu solidarity. Jsou to skuteční vojenští profesionálové a já si jejich osobního nasazení nesmírně vážím,“ zdůraznila na závěr společného setkání brigádní generálka Lenka Šmerdová.

 

Fotogalerie

Nahoru